Otomotiv Sektöründe Endüstriyel Etiket Kullanımı

Otomotiv sektöründe kullanılan etiket türleri hakkında detaylı bilgi

03-03-2020

Etiketler fonksiyonları ve kullanım çeşitliliği ile günümüzde birçok sektörün olmazsa olmaz unsurları arasında bulunur. Birçok farklı amaca hizmet eden etiketlerin kullanıldığı sektörlerin başında ise otomotiv sektörü gerekir. Otomotiv sektöründe kullanılan etiketler kullanım alanlarına ve işlevlerine göre farklı şekilde tasarlanabilirler. Farklı özellikteki yüzeylere yapışan endüstriyel etiketler hem ürünlerin kullanımı ile ilgili bilgi aktarırlar hem de imalat sürecinde çalışan güvenliğinin arttırılması adına önemli görevlere sahip olurlar.

Otomotiv sektöründe kullanılan etiketlerden bazıları tamamen hazır şekilde kullanılabileceği gibi bazı durumlarda anlık olarak da basılabilir. Etiketlerin dayanması gereken süre ve üzerlerine yapıştırılacakları malzemeler gözetilerek belirlenen etiket üretimi süreci dikkatli bir şekilde planlanmalıdır. Otomotiv sektöründe kullanılan etiketler kullanıcı güvenliğini arttırma, marka mesajlarını iletme, imalat sırasında takip edilmesi gereken adımların gösterilmesi ve uyarıların belirtilmesi gibi birçok farklı amaca hizmet ederler.

Otomotiv Sektöründe Kullanılan Endüstriyel Etiketlerin Özellikleri

Otomotiv sektöründe kullanılan etiketlerin belirli özelliklere sahip olması gerekir. Genel anlamda özetlemek gerekirse otomotiv sektöründe kullanılan endüstriyel etiketlerin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

Otomotiv Sektöründe Tercih Edilen Endüstriyel Etiketler

Otomotiv sektöründe kullanılan tüm etiketlerin özel işlevleri vardır. Hammaddelerin girilmesi, üretim sürecinin planlanması, stokların takip edilmesi, lojistik faaliyetlerin yürütülmesi ve son kullanıcılara marka mesajlarının iletebilmesi adına otomotiv sektöründe kullanılan endüstriyel etiketler büyük öneme sahipt

Otomotiv sektöründe kullanılacak etiketlerin spesifik özelliklere sahip olması, bu alanda kullanılan etiket türlerinde ayrışmalara yol açmıştır. Bir etiketin otomotiv sektöründe kullanılabilmesi için o etiketin mutlaka uzun süre kalıcılığını koruması ve bozulma oranının az olması gerekir. Bu kapsamdan yola çıkıldığında otomotiv sektöründe en çok tercih edilen endüstriyel etiket türlerinden bazıları şunlardır:

Alüminyum Etiketler

Hem şık hem de fonksiyonel olan alüminyum etiketler en çok kullanım alanı bulan endüstriyel etiketlerin başında yer alır. Üzerlerine renkli baskı yapılabilen, birden fazla teknikle üretilebilen; iç ve dış hava koşullarına dayanıklı olmanın yanı sıra kimyasal maddelerden de etkilenmeyen metal etiketler tasarımı en kusursuz şekilde yansıtırlar. Markaları temsil eden ve tüketicilerle ürünler arasında bağ kuran alüminyum etiketler seri numarası, marka bilgileri, üretim yılı ve kullanım bilgileri gibi çeşitli konular hakkında bilgi aktarabilir.

PVC Etiketler

Estetik görüntüsü ve sahip olduğu niteliklerle otomotiv sektöründe kullanım şansı bulan PVC etiketler tüm renkleri en etkili şekilde yansıtabilirler. Uzun ömürlü olmayan kağıt etiketlerle kıyaslandığında otomotiv sektöründe faaliyet gösterenlere kolaylık sunan PVC etiketler farklı şekillerde ve boyutlarda imal edilebilirler.

Traffolyte Etiketler

Birden fazla dayanıklı ve renkli plastik katmanın preslenmesi ve etiket tasarımı doğrultusunda şekillendirilmesi ile üretilen traffolyte etiketler de otomotiv sektöründe kullanım bulan etiket türleri arasında yer alır.